Magyar Katolikus Lexikon > Sz > Szent Zene Nemzetközi Társasága

Szent Zene Nemzetközi Társasága (lat. Consociatio Internationalis Musicae Sacrae, CIMS), 1963. nov. 22.-: az Egyház zenei örökségének őrzésére, az egyházzenével foglalkozók közti kapcsolatteremtés elősegítésére alapított nemzetközi szervezet. - Az 1950 óta megrendezett egyházzenei kongresszusok folytatásaként, a II. Vatikáni Zsinatnak a liturgiára vonatkozó →Sacrosanctum Concilium konst-ja hatására, VI. Pál p. Nobile subsidium liturgiae dekrétumával jött létre Rómában. Alapszabályát 1979: hagyta jóvá II. János Pál p. Szakvéleményekkel segíti az →Istentiszteleti és Szentségi Kongregációt (melynek irányítása alá tartozik) és általában a Szentszék és a ppi karok munkáját. Kongresszusokat és szimpóziumokat rendez. 1977: alapított Himnológiai és Ethnozenetudományi Tanulmányi Intézete révén 3 főbb területen (népének-népzene, greg. ének, himnuszok) folytat kutatásokat. Utóbbi tárgykört illetően együttműködik az ev. és ref. egyházakkal egy ném. nyelvterületre vonatkozó gyűjt. létrehozásában. Az ezredfordulón folyamatban van egy Központi Zenei Archívum kiépítése. 1992 óta széleskörű kutatási programot folytat a dél-amerikai indián népzenét illetően, 1995-től foglalkozik a Közel- és Távol-Kelet zenei hagyományaival. - Székhelye: Róma (Olaszo.) és Párizs (Francio.). Kapcsolatban áll a Szt X. Pius p. által alapított →Musica Sacra Pápai Intézettel, amellyel közös a székháza Rómában; tagja a Hang és Audiovizuális Archivumok Nemzetközi Szövetségének (ang. International Association of Sound and Audiovisual Archives). - Tagsága 2006: egyházzenei szervezetek és egyéni tagok 32 országban, köztük Mo-on; 250 egyéni és tiszteletbeli tag. Közleményei: Musicae Aptatio, Musicae Sacrae Ministerium (2 évente); kongresszusi jelentések. Kiadványai: L'Esprit Saint dans la musique sacrée des églises d'Orient et d'Occident. 1999; L'improvisation dans le chant sacré du christianisme et de l'Islam. 2000; Musica Spiritus Sancti Nomine Sacra. 2001. N.D.

YIO 1991. I:1566; 1998. I:338.